Blog

Po mocnej stronie Złości

To złość właśnie pomogła mi odkryć, że ciało jest jak cudownie działająca elektrownia energetyczna. Od dziecka miałam “problem” ze złością. Jako pięciolatka, kiedy czegoś bardzo chciałam lub nie chciałam, kładłam się na środku chodnika i płakałam, uderzając o niego nogami i rękami. Było to oczywiście kłopotliwe, zarówno dla otoczenia, jak i dla mnie. Szybko i… Read more »

0 komentarzy

Gniewosze, na matę! Joga pomaga transformować gniew

Lubię gniewnych. Szczególnie, gdy idą z matą pod pachą. A zwykło się uważać, że tacy nie trafiają na jogę. W alternatywnej rzeczywistości jestem na praktyce jogi w grupie z PJ Harvey i Björk. Mogą być tam też Madonna, Damon Albarn z „Blur” i Patti Smith. I jeszcze 10 zbuntowanych wykonawców brit rocka z lat 90.… Read more »

0 komentarzy

Poszukajcie w jodze przyjemności. Czyli po co joginowi druga czakra?

Poszukajcie w jodze przyjemności. Czyli po co joginowi druga czakra? „Nie szukajcie w jodze przyjemności”, powiedziała pewna nauczycielka podczas praktyki.  Ośmielam się polemizować. Sytuacja A. U dobrej wróżki, w krainie łagodności Pochylam ciało do przodu, do podłogi. Nazwa asany jest zwiewna i lekka – to motyl, ale ja wchodzę w nią w tempie żółwia. Krąg… Read more »

0 komentarzy

Sziwa i Szakti wiecznie się kochają.

Czyli jak przyjemność pomaga nam zarządzać pożądaniem. A karmić ciało przyjemnością możemy na yin yodze.  Mówimy o drugiej czakrze, czyli obszarze dolnego brzucha, jelit i całej miednicy. Dzięki niej możemy się ruszać, kreować i prokreować. Ale przede wszystkim odczuwać emocje. Przyjrzyjmy się więc słowu “emocje”. W języku polskim zawiera cząstkę “moc”, a angielskie “emotion” ma w sobie… Read more »

0 komentarzy

Praktykujmy jogę, żeby czuć się bezpiecznie

Praktykujmy jogę, żeby czuć się bezpiecznie Ale kiedy dążymy do bezpieczeństwa, to łatwo możemy zamienić to w surwiwal. Yin joga pokazuje, jak to robić zdrowo i prosto. Kiedy pytam siebie, czym jest dla dla mnie bezpieczeństwo, prawie od razu zaczyna reagować ciało. Zamykam oczy i czuję ciepło, które się po nim rozchodzi, niezależnie od temperatury… Read more »

0 komentarzy

Praktykujmy jogę, żeby czuć się bezpiecznie

Ale kiedy dążymy do bezpieczeństwa, to łatwo możemy zamienić to w surwiwal. Yin joga pokazuje, jak to robić zdrowo i prosto. Kiedy pytam siebie, czym jest dla dla mnie bezpieczeństwo, prawie od razu zaczyna reagować ciało. Zamykam oczy i czuję ciepło, które się po nim rozchodzi, niezależnie od temperatury powietrza. Moje mięśnie są rozluźnione, a… Read more »

0 komentarzy

Pierwsza czakra, czyli ile jest Nas w Naszym ciele ?

Gdy tracimy kontakt z ciałem, umysł i dusza tracą swój “dom”. Jak temu zapobiegać? Jak budować dobrą relację z ciałem? I po co nam szczęśliwe ciało? Pierwsza czakra mieści się w stopach, nogach, kościach, kolanach, podstawie kręgosłupa – w tych częściach ciała, które stykają się z ziemią, gdy stoimy, chodzimy lub siedzimy i w tych,… Read more »

0 komentarzy

Serce – Anahata

Czakra ta odnosi się do poczucia połączenia, unii, wspólnoty, zrównoważenia, rozwoju indywidualności, miłości do siebie i innych. W ciele odnosi się do organów, a w życiu zewnętrznym do zjednoczenia z ludźmi i innymi istotami, z otoczeniem.  

0 komentarzy

Splot słoneczny – Manipura

Czakra ta odnosi się do ognia. Agni – ogień trawienny, to podstawa dobrego samopoczucia. Ogień ten może być zbyt intensywnie rozpalony, a może być przygaszony, powodując odkładanie się toksyn i uczucie osłabienia organizmu, apatii, braku siły witalnej. Wewnętrzny ogień prowadzi do celu, napędza siłę woli, pozwala na działanie,jest to miejsce pobudzające ego, jego motywację i… Read more »

0 komentarzy

Świątynia – Suadistana

Czakra ta odnosi się do aspektu swobodnego przepływu i prawa do odczuwania. Jest związana ze sferą oczyszczania i przyjemności. Czakra druga to ośrodek seksualności i kreatywności, tworzenia oraz emocji.  

0 komentarzy