Blog

Czy wyrażanie zawsze działa i dlaczego nie? I jak się z tym pogodzić?

“Wyraź swoje potrzeby” – zachęcamy siebie nawzajem, nawołują nas do tego inni, media, guru od rozwoju. Ta różdżka bywa jednak pozornie czarodziejska. Nie zawsze przynosi wymarzone, bajkowe efekty. Jak z tym żyć? Często myślimy, że wyrażanie zawsze działa. Że jest uniwersalnym sposobem na to, aby zostać wysłuchanym, ustalić granice, skutecznie coś przenegocjować. Wprowadzić zmianę w… Read more »

0 komentarzy

Yin joga jest praktyką, która znakomicie wspiera poród

Yin joga jest praktyką, która znakomicie wspiera poród Poród może być formą ekspresji poprzez ciało, a yin joga świetnie przygotowuje do przeżywania go w ten sposób.  Dwójka moich dzieci przyszła na świat siłami natury. Z porodów mam dobre, wzruszające, wzniosłe wspomnienia. Przygotować do nich ciało i umysł skutecznie pomogła mi praktyka jogi. Dzielę się tymi doświadczeniami,… Read more »

0 komentarzy
Wielkie kłamstewka 2, HBO

Płacz i ciesz ­się, ale nie za bardzo­­

Klincz to „w boksie, zapasach: pozycja, w której żaden z zawodników nie może wykonać ruchu, gdyż blokują się wzajemnie”. To też sytuacja, w której stawia nas kultura: „smuć się i ciesz się, ale nie za bardzo”. Kto ogląda drugi sezon „Wielkich kłamstewek”, mógł zaobserwować moment, gdy matka nieżyjącego Perry’ego – Mary (Meryl Streep) wydaje z… Read more »

0 komentarzy

Milcząca joga nie zawsze musi być dobra

Jeśli milczenie jest złotem, to jego przerwanie i wyrażenie emocji płynących z ciała może być dla jogina palladem. A to surowiec cenniejszy niż złoto. Jednym posłuży milczący wojownik, innym nucący monosylaby łabędź. O czym nie jest ten tekst Ten tekst NIE JEST o milczeniu, które wspiera obecność w „tu i teraz”. Nie jest więc o milczeniu… Read more »

0 komentarzy

Co jest nam potrzebne, żebyśmy nie bali się być prostolinijnie szczerymi?

Serce + agresywność = prostolinijność. Każdy ma w sobie drapieżnika. Sęk w tym, czy się go dobrze rozpozna i co się z nim zrobi. Drapieżnik, który korzysta z dostępu i do własnej agresywności, i do serca jest jak złotogrzywy lew z buddyjskiej przypowieści – silny i niemanipulacyjny w dążeniach. Dostęp do serca to wrażliwość na własne… Read more »

0 komentarzy

Czy jogin musi bezwarunkowo kochać cały świat?

Czy jogin musi bezwarunkowo kochać cały świat? Największym wyrazem miłości jogina do świata jest nieustanna praktyka, która pomaga mu odkrywać przesłony w dostępie do obserwacji natury rzeczywistości. W świecie Zachodu jogini praktykują z wielu różnych pobudek. Najczęściej po prostu z potrzeby ruchu, rozciągnięcia mięśni, rozruszania stawów, ale też zatrzymania się, kontemplacji, chwili oddechu. Warto jednak… Read more »

0 komentarzy

Po mocnej stronie Złości

To złość właśnie pomogła mi odkryć, że ciało jest jak cudownie działająca elektrownia energetyczna. Od dziecka miałam “problem” ze złością. Jako pięciolatka, kiedy czegoś bardzo chciałam lub nie chciałam, kładłam się na środku chodnika i płakałam, uderzając o niego nogami i rękami. Było to oczywiście kłopotliwe, zarówno dla otoczenia, jak i dla mnie. Szybko i… Read more »

0 komentarzy

Gniewosze, na matę! Joga pomaga transformować gniew

Lubię gniewnych. Szczególnie, gdy idą z matą pod pachą. A zwykło się uważać, że tacy nie trafiają na jogę. W alternatywnej rzeczywistości jestem na praktyce jogi w grupie z PJ Harvey i Björk. Mogą być tam też Madonna, Damon Albarn z „Blur” i Patti Smith. I jeszcze 10 zbuntowanych wykonawców brit rocka z lat 90.… Read more »

0 komentarzy

Poszukajcie w jodze przyjemności. Czyli po co joginowi druga czakra?

Poszukajcie w jodze przyjemności. Czyli po co joginowi druga czakra? „Nie szukajcie w jodze przyjemności”, powiedziała pewna nauczycielka podczas praktyki.  Ośmielam się polemizować. Sytuacja A. U dobrej wróżki, w krainie łagodności Pochylam ciało do przodu, do podłogi. Nazwa asany jest zwiewna i lekka – to motyl, ale ja wchodzę w nią w tempie żółwia. Krąg… Read more »

0 komentarzy

Sziwa i Szakti wiecznie się kochają.

Czyli jak przyjemność pomaga nam zarządzać pożądaniem. A karmić ciało przyjemnością możemy na yin yodze.  Mówimy o drugiej czakrze, czyli obszarze dolnego brzucha, jelit i całej miednicy. Dzięki niej możemy się ruszać, kreować i prokreować. Ale przede wszystkim odczuwać emocje. Przyjrzyjmy się więc słowu “emocje”. W języku polskim zawiera cząstkę “moc”, a angielskie “emotion” ma w sobie… Read more »

0 komentarzy