Blog

Poszukajcie w jodze przyjemności. Czyli po co joginowi druga czakra?

Poszukajcie w jodze przyjemności. Czyli po co joginowi druga czakra? „Nie szukajcie w jodze przyjemności”, powiedziała pewna nauczycielka podczas praktyki.  Ośmielam się polemizować. Sytuacja A. U dobrej wróżki, w krainie łagodności Pochylam ciało do przodu, do podłogi. Nazwa asany jest zwiewna i lekka – to motyl, ale ja wchodzę w nią w tempie żółwia. Krąg… Read more »

0 komentarzy

Sziwa i Szakti wiecznie się kochają.

Czyli jak przyjemność pomaga nam zarządzać pożądaniem. A karmić ciało przyjemnością możemy na yin yodze.  Mówimy o drugiej czakrze, czyli obszarze dolnego brzucha, jelit i całej miednicy. Dzięki niej możemy się ruszać, kreować i prokreować. Ale przede wszystkim odczuwać emocje. Przyjrzyjmy się więc słowu “emocje”. W języku polskim zawiera cząstkę “moc”, a angielskie “emotion” ma w sobie… Read more »

0 komentarzy

Praktykujmy jogę, żeby czuć się bezpiecznie

Praktykujmy jogę, żeby czuć się bezpiecznie Ale kiedy dążymy do bezpieczeństwa, to łatwo możemy zamienić to w surwiwal. Yin joga pokazuje, jak to robić zdrowo i prosto. Kiedy pytam siebie, czym jest dla dla mnie bezpieczeństwo, prawie od razu zaczyna reagować ciało. Zamykam oczy i czuję ciepło, które się po nim rozchodzi, niezależnie od temperatury… Read more »

0 komentarzy

Praktykujmy jogę, żeby czuć się bezpiecznie

Ale kiedy dążymy do bezpieczeństwa, to łatwo możemy zamienić to w surwiwal. Yin joga pokazuje, jak to robić zdrowo i prosto. Kiedy pytam siebie, czym jest dla dla mnie bezpieczeństwo, prawie od razu zaczyna reagować ciało. Zamykam oczy i czuję ciepło, które się po nim rozchodzi, niezależnie od temperatury powietrza. Moje mięśnie są rozluźnione, a… Read more »

0 komentarzy

Stopy Steve’a Jobsa. Czy Jobs był ugruntowany?

Jobs: Na sali ma panować całkowita ciemność. Andrea*: Rozmawiałam z zarządca budynku i strażakami. Nie pozwolą nam wyłączyć znaków EXIT nad wejściami. Jobs: Zapłacę karę.Tłumaczyłaś im, że zmieniamy tu świat? Andrea: Tak, ale właściwości ognia pozostają bez zmiany. Jobs: Nawet jeśli dojdzie do tragedii, ci, którzy przeżyją nie będą mogli narzekać, ci, którzy zginą, też… Read more »

0 komentarzy

Pierwsza czakra, czyli ile jest Nas w Naszym ciele ?

Gdy tracimy kontakt z ciałem, umysł i dusza tracą swój “dom”. Jak temu zapobiegać? Jak budować dobrą relację z ciałem? I po co nam szczęśliwe ciało? Pierwsza czakra mieści się w stopach, nogach, kościach, kolanach, podstawie kręgosłupa – w tych częściach ciała, które stykają się z ziemią, gdy stoimy, chodzimy lub siedzimy i w tych,… Read more »

0 komentarzy

Serce – Anahata

Czakra ta odnosi się do poczucia połączenia, unii, wspólnoty, zrównoważenia, rozwoju indywidualności, miłości do siebie i innych. W ciele odnosi się do organów, a w życiu zewnętrznym do zjednoczenia z ludźmi i innymi istotami, z otoczeniem.  

0 komentarzy

Splot słoneczny – Manipura

Czakra ta odnosi się do ognia. Agni – ogień trawienny, to podstawa dobrego samopoczucia. Ogień ten może być zbyt intensywnie rozpalony, a może być przygaszony, powodując odkładanie się toksyn i uczucie osłabienia organizmu, apatii, braku siły witalnej. Wewnętrzny ogień prowadzi do celu, napędza siłę woli, pozwala na działanie,jest to miejsce pobudzające ego, jego motywację i… Read more »

0 komentarzy

Świątynia – Suadistana

Czakra ta odnosi się do aspektu swobodnego przepływu i prawa do odczuwania. Jest związana ze sferą oczyszczania i przyjemności. Czakra druga to ośrodek seksualności i kreatywności, tworzenia oraz emocji.  

0 komentarzy

Ugruntowanie – Muladhara

Czakra ta odnosi się do fundamentu, podstawy, do kręgosłupa. Daje fizyczne i psychiczne wsparcie, solidność i stabilność. W życiu codziennym przejawiać się może w poczuciu bezpieczeństwa, relacjach z matką, ukorzenieniem, prawem do bycia i czerpania (nie mylić z dewastacją i nadużywaniem) z darów tej planety i kosmosu, dobrostanu i dostatku ekonomicznego.  

0 komentarzy