Blog

10 sposobów na jesienną chandrę. Joga, medytacja i nie tylko

  Przeznacz 5 minut dziennie na medytację uważnego oddychania. My proponujemy orbitralny oddech w pozycji siedzącej, który jest jednocześnie medytacją. Ten sposób oddychania podnosi poziom energii w ciele i wspiera jej cyrkulację, ponieważ przepływa “po orbicie”, którą tworzą główne kanały energetyczne. Wywodzi się z taoizmu. Usiądź w klęku na łydkach. Może to być też siad ze… Read more »

0 komentarzy

Czym różni się praktyka jesienią od praktyki latem

Asany na jesień  Praktyka jesienią nie będzie taka sama jak praktyka latem. Dowiedz się, dlaczego i poznaj sekwencję yin jogi dobrą dla ciała w okresie przesilenia jesiennego. Przesilenie jesienne to przemiana. Na zewnątrz wciąż jest jeszcze ciepło, ale czuć już nadchodzący chłód. Widać blaknącą zieleń. Wilgoć zaczyna rozkładać liście i trawy, wchłania je w głąb… Read more »

0 komentarzy

6 kroków. ABC własnej praktyki jogi

Twórcze sugerowanie się tym prostym schematem pozwoli nam uzyskać poczucie, że nasza samodzielna praktyka jogi ma początek, środek i koniec. Doszliśmy do tego etapu: chcemy rozpocząć samodzielną praktykę w domu, w podróży, podczas przerwy w pracy. Taką, która poruszy całe ciało i uspokoi umysł. Widzimy korzyści, które przynosi nam regularne praktykowanie, a zajęcia w szkole… Read more »

0 komentarzy

Yin joga i praktyka yang. Czym się różnią?

Nie wszystkie tkanki są takie same. Jedne lubią aktywny wysiłek, czyli praktykę yang, a inne wolą pasywne, łagodne rozciąganie – yin jogę. Dowiedz się, jaki rodzaj aktywności jest właściwy dla różnych typów Twoich tkanek. Oraz z czego wynika różnica między praktyką yin i yang.  Yin i yang – co różni te praktyki? Żeby to zrozumieć,… Read more »

0 komentarzy

Czy wyrażanie zawsze działa i dlaczego nie? I jak się z tym pogodzić?

“Wyraź swoje potrzeby” – zachęcamy siebie nawzajem, nawołują nas do tego inni, media, guru od rozwoju. Ta różdżka bywa jednak pozornie czarodziejska. Nie zawsze przynosi wymarzone, bajkowe efekty. Jak z tym żyć? Często myślimy, że wyrażanie zawsze działa. Że jest uniwersalnym sposobem na to, aby zostać wysłuchanym, ustalić granice, skutecznie coś przenegocjować. Wprowadzić zmianę w… Read more »

0 komentarzy

Yin joga jest praktyką, która znakomicie wspiera poród

Yin joga jest praktyką, która znakomicie wspiera poród Poród może być formą ekspresji poprzez ciało, a yin joga świetnie przygotowuje do przeżywania go w ten sposób.  Dwójka moich dzieci przyszła na świat siłami natury. Z porodów mam dobre, wzruszające, wzniosłe wspomnienia. Przygotować do nich ciało i umysł skutecznie pomogła mi praktyka jogi. Dzielę się tymi doświadczeniami,… Read more »

0 komentarzy
Wielkie kłamstewka 2, HBO

Płacz i ciesz ­się, ale nie za bardzo­­

Klincz to „w boksie, zapasach: pozycja, w której żaden z zawodników nie może wykonać ruchu, gdyż blokują się wzajemnie”. To też sytuacja, w której stawia nas kultura: „smuć się i ciesz się, ale nie za bardzo”. Kto ogląda drugi sezon „Wielkich kłamstewek”, mógł zaobserwować moment, gdy matka nieżyjącego Perry’ego – Mary (Meryl Streep) wydaje z… Read more »

0 komentarzy

Milcząca joga nie zawsze musi być dobra

Jeśli milczenie jest złotem, to jego przerwanie i wyrażenie emocji płynących z ciała może być dla jogina palladem. A to surowiec cenniejszy niż złoto. Jednym posłuży milczący wojownik, innym nucący monosylaby łabędź. O czym nie jest ten tekst Ten tekst NIE JEST o milczeniu, które wspiera obecność w „tu i teraz”. Nie jest więc o milczeniu… Read more »

0 komentarzy

Co jest nam potrzebne, żebyśmy nie bali się być prostolinijnie szczerymi?

Serce + agresywność = prostolinijność. Każdy ma w sobie drapieżnika. Sęk w tym, czy się go dobrze rozpozna i co się z nim zrobi. Drapieżnik, który korzysta z dostępu i do własnej agresywności, i do serca jest jak złotogrzywy lew z buddyjskiej przypowieści – silny i niemanipulacyjny w dążeniach. Dostęp do serca to wrażliwość na własne… Read more »

0 komentarzy

Czy jogin musi bezwarunkowo kochać cały świat?

Czy jogin musi bezwarunkowo kochać cały świat? Największym wyrazem miłości jogina do świata jest nieustanna praktyka, która pomaga mu odkrywać przesłony w dostępie do obserwacji natury rzeczywistości. W świecie Zachodu jogini praktykują z wielu różnych pobudek. Najczęściej po prostu z potrzeby ruchu, rozciągnięcia mięśni, rozruszania stawów, ale też zatrzymania się, kontemplacji, chwili oddechu. Warto jednak… Read more »

0 komentarzy