Ugruntowanie – Muladhara

Czakra ta odnosi się do fundamentu, podstawy, do kręgosłupa. Daje fizyczne i psychiczne wsparcie, solidność i stabilność.

W życiu codziennym przejawiać się może w poczuciu bezpieczeństwa, relacjach z matką, ukorzenieniem, prawem do bycia i czerpania (nie mylić z dewastacją i nadużywaniem) z darów tej planety i kosmosu, dobrostanu i dostatku ekonomicznego.

OBSZARY W CIELE:

Podstawa kręgosłupa (część guziczna, ogonowa), nogi, stopy, kości,

KOLOR:

Intensywna czerwień bordowa

ELEMENT:

Ziemia, grawitacja

CECHY ZBALANSOWANIA PODSTAWY:

Zdrowie fizyczne, witalność, ugruntowanie na poziomie energetycznym, dobre bycie we własnym ciele, dobre życie, dobrobyt, wiara w sens istnienia, poczucie bezpieczeństwa. Możliwość do bycia w równowadze i w wyciszeniu.

EMOCJE I UCZUCIA ZWIĄZANE Z NADMIAREM:

Ociężałość, ospałość, odrętwienie, nadwaga (kompensowanie niedoboru zwiększaniem masy), spowolniony, zaburzony metabolizm.

 

EMOCJE I UCZUCIA ZWIĄZANE Z NIEDOBOREM:

Lęk, strach, panika, depresja, lęk przed odrzuceniem z grupy społecznej,strach przed wyłamaniem się ze schematu, brak uziemienia, uczucie niedostatku, uczucie braku stabilności i podparcia, niska pojemność ciała na zasoby energetyczne.

GRUPA POZYCJI JOGICZNYCH:

Uziemienie (pozycje stojące), wciskanie stóp i dłoni w podłoże, pobudzanie odcinka kości ogonowej i odcinka krzyżowego kręgosłupa, otwieranie kanałów w nogach, wzmacnianie nóg, pozycje masujące jelita (przyspieszające trawienie), poszerzanie bazy i wyciszanie (pozycje na otwieranie bioder i skłony do przodu).