SIEDZISZ I (NIE) MYŚLISZ, CZYLI CO DAJE YIN JOGA I JEJ SPOSOBY NA RADZENIE SOBIE Z TRAUMAMI ZAPISANYMI W CIELE.

1. CO SPRAWIŁO, ŻE PO RAZ PIERWSZY STANĘŁAŚ NA MACIE?

Dorastałam w Brazylii, medytując z aniołami w obecności kryształów. Już w wieku 14 lat trzęsłam się podczas dynamicznych medytacji Osho i miałam świadomość tego, co mi to daje. W czasie studiów wychowania fizycznego wybrałam ashtangę jako jeden z moich przedmiotów. Ten styl jogi był dla mnie idealny, zwłaszcza, że byłam też pływaczką i triathlonistką. Zakochałam się w niej!

2. CZY MIAŁAŚ PROBLEMY ZDROWOTNE, KTÓRE ZAPROWADZIŁY CIĘ NA JOGĘ?

W moim przypadku joga pojawiła się bardzo naturalnie. I została głównym narzędziem do stawiania czoła życiowym wyzwaniom i koncentrowania się na równowadze wewnętrznej oraz byciu tu i teraz.

3. NA CZYM POLEGA KONCEPT JOGI YIN I YANG, BIORĄC POD UWAGĘ HATHA JOGĘ?

W porównaniu do jogi Yang Yin joga to praktyka w dużo wolniejszym tempie, która skupia się na tkankach powięziowych. Yang oferuje praktykę bardziej rytmiczną, która koncentruje się na mięśniach, ale w przypadku Dynamicznej Jogi Spiralnej również na powięziach. Nasze ciało pracuje więc powięziowo zarówno w koncepcie jogi Yin, jak i Yang. Przez bardzo długi czas temat powięzi był pomijany. Teraz wiemy, że jest ona królem tkanek w naszym ciele.

4. CO TO WŁAŚCIWIE JEST POWIĘŹ?

Powięź to składowa tkanki miękkiej i system tkanek łącznych, które rozciągają się wzdłuż całego ciała, zaczynając od głowy, a kończąc na palcach u stóp. Otaczają one mięśnie, kości, organy, nerwy i inne struktury naszego ciała. Powięź jest odpowiedzialna za utrzymanie jego spójności strukturalnej i zapewnianie mu wsparcia i ochrony. Ponadto działa ona też jako pochłaniacz szoku, którego doświadczamy. To najważniejsza tkanka w naszym ciele – odpowiada za transmisję energii, emocji i informacji.

5. JAK PRAKTYKA YIN JOGI MOŻE POMÓC NAM W PRACY Z TRAUMAMI?

Praca z powięzią bardzo często idzie ramię w ramię z pracą z traumą. Trauma nie musi być czymś ogromnym. Jest to mniej lub bardziej przytłaczający problem czy wydarzenie z naszego życia, nad którym nie mieliśmy do tej pory szansy pracować, aby przywrócić sobie równowagę. Nagromadzona energia z traumy jest przechowywana w systemie nerwowym i tkankach powięziowych. Trauma napina, blokuje i paraliżuje ciało. Praktykowanie jogi powięziowej Yin pomaga mu się otworzyć i stopniowo uwalniać nagromadzone napięcia z traum poprzez zatrzymanie się w pozycji na dłużej i świadome jej utrzymanie, nawet jeżeli pojawiają się nie do końca komfortowe emocje.

6. CZY SĄ INNE DOLEGLIWOŚCI I STANY W KTÓRYCH YIN JOGA MOŻE POMÓC?

Yin joga może pomóc w dolegliwościach stawów, tych, które wynikają z fibromialgii i zespołu Costena oraz zespołu cieśni kanału nadgarstka, a także przy różnych bólach w ciele, jak również przynieść ukojenie systemu nerwowego i większą świadomość, poczucie ugruntowania i zadowolenie.

7. KTO MOŻE PRAKTYKOWAĆ TEN STYL JOGI?

Yin joga jest dla każdego, kto chciałby doświadczyć wszystkich jej zalet dla ciała i ducha, o których tutaj opowiadam.

8. JAK MOGŁABYŚ W JEDNYM ZDANIU ZACHĘCIĆ KOGOŚ, KTO CHCIAŁBY SPRÓBOWAĆ JOGI, ALE BOI SIĘ, NIE WIE, CZY JEST GOTOWY NA TAKĄ FORMĘ PRAKTYKI LUB UWAŻA, ŻE NIE JEST WYSTARCZAJĄCO WYSPORTOWANY?

PO PROSTU SPRÓBUJ! Nie masz nic do stracenia, nie traktuj tego zbyt poważnie, śmiej się, gdy nie uda Ci się utrzymać równowagi i upadniesz.

9. CZY POZA JOGĄ PRAKTYKUJESZ INNE FORMY PRACY NAD SOBĄ, KTÓRE POMAGAJĄ CI IŚĆ PRZEZ ŻYCIE?

Tak. Jest to śpiewanie mantr i medytacja siedząca (insight meditation).

10. OBECNIE JOGA W POLSCE BARDZO SZYBKO SIĘ ROZWIJA. CZY MASZ JAKIEŚ WSKAZÓWKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH?

Znajdź doświadczonego i autentycznego dla Ciebie nauczyciela, który będzie Cię prowadził. Spróbuj zajęć w różnych szkołach, aż znajdziesz taką, z którą będziesz mógł się utożsamiać i zostań tam, aż poczujesz korzyści płynące z praktyki, jaką oferuje Ci joga. Bądź wdzięczny za to, co otrzymujesz na zajęciach i poza nimi.