Siodło

  • 10 lutego 2018
  • 29 października 2018
  • Maja Bromowska
  • 1 min read

KORZYŚCI:

Fizyczne:

koncentruje się na mięśniach czworogłowych uda i częściowo stymuluje mięsień prosty brzucha, szczególnie gdy ręce ułożone są nad głową. W zależności od ułożenia stóp pozycja może też rozciągać odcinek lędźwiowy.

Energetyczne:

skupia się na kanałach (meridian) śledziony i żołądka.

Umysł/emocje:

pozycja siodła może zwiększać Twoją aktywność umysłową i stwarzać wyzwania mentalne, albo wyciszać Twój umysł. Te dwa stany mogą się przenikać w tej pozycji.

PRZECIWSKAZANIA:

Bądź ostrożny w przypadku urazu kolana, kostki lub kręgosłupa. Uważaj również, jeżeli któreś ze stawów są bardzo wrażliwe.

POMOCE & WSKAZÓWKI:

Pozycja siodła jest uznawana za jedną z najbardziej wymagających pozycji yin jogi. Pozycja ta skupia się na mięśniach czworogłowych ud, u niektórych również wyczuwalne jest rozciąganie kręgów lędźwiowych.

Pamiętaj o dopasowaniu ciała w pozycji tak, aby kolana nie były nadwyrężone. Podłożenie zwiniętego koca pod kolanami może pomóc przy schodzeniu do tyłu.

W przypadku dużego nacisku na mięśnie czworogłowe ud możesz również podłożyć wałek do jogi przed opuszczaniem górnej części ciała w dół.

W przypadku dużego nacisku na lędźwia możesz wykorzystać wałek do jogi pod górną część ciała, aby dać ciału odpocząć.

Jeżeli czujesz ból w kostkach, możesz podłożyć zwinięty koc pod stawem skokowym, aby dać im odpocząć.

 

REKOMENDOWANY CZAS W POZYCJI:

Od 3 do 5 minut.

WYCHODZENIE Z POZYCJI:

Pozwól, aby tułów opadł na ziemię i  aby całe ciało się rozluźniło, abyś mógł wyprostować nogi i kręgosłup leżąc na macie.  

Jeżeli korzystałeś z wałka do jogi i taki sposób wychodzenia z pozycji nie jest komfortowy, zacznij się unosić na łokciach, przejdź na ręce i unieś ciało do góry przechodząc na koniec do pozycji dziecka.

DODATKOWE WSKAZÓWKI:

Spróbuj położyć się pomiędzy stopami dla większej stymulacji mięśni czworogłowych uda lub połóż się na stopach dla głębszego wygięcia pleców. Każda z tych opcji będzie bardziej lub mniej naturalna, w zależności od wewnętrznej lub zewnętrznej rotacji uda.