Gąsienica

  • 10 lutego 2018
  • 29 października 2018
  • Maja Bromowska
  • 1 min read

KORZYŚCI:

Fizyczne:

rozluźnienie kręgosłupa, koncentracja na ścięgnie podkolanowym i powięzi piersiowo-lędźwiowej.

Energetyczne:

dodaje energii, skupia się na kanale (meridian) pęcherza moczowego.

Umysł/emocje:

sprzyja wyciszeniu, autorefleksji,  ukojeniu.

PRZECIWSKAZANIA:

Ostrożność w przypadku dyskopatii czy rwy kulszowej, ponieważ ta pozycja może pogorszyć stan schorzenia.

POMOCE & WSKAZÓWKI:

Jeżeli jesteś po urazie kręgosłupa i/lub ścięgna podkolanowego lub są one bardzo napięte, możesz usiąść przy ścianie, co odciąży kręgosłup, ale wciąż będzie stymulować pracę ścięgna podkolanowego.

Innym rozwiązaniem może być podłożenie zrolowanego koca pod kolana i/lub siad na poduszce tak, aby regulować wysokość siedzenia, aż dojdziesz do momentu, kiedy możesz się pochylić – takie ułożenie zmienia nachylenie miednicy i zmniejszy nacisk na nogi.

REKOMENDOWANY CZAS W POZYCJI:

2 minuty to czas minimalny, aby pozostanie w pozycji miało wpływ na tkanki łączne, zazwyczaj pozostawanie w pozycji trwa do 5 minut. Pozycja gąsienicy w yin jodze jest jedną z tych, w których można pozostawać do 10 minut albo i dłużej (dla osób z dłuższym doświadczeniem), lub też praktykować kilka serii po 5 minut.

WYCHODZENIE Z POZYCJI:

Delikatnie cofnij ręce do tyłu i wróć do pozycji siedzącej z prostym kręgosłupem, następnie połóż się w pozycji Shavasana lub w pozycji leżącej z rozstawionymi nogami. Inną opcją jest delikatne wygięcie w tył, np. w pozycji stołu (setubanda sarvangasana).

DODATKOWE WSKAZÓWKI:

Spróbuj zaokrąglić kręgosłup, nie martw się o pozycję swoich stóp lub kąt ułożenia nóg – pomoce do ułożenia się w pozycji są dobre do momentu, aż ich nie potrzebujemy.