No to jak prawidłowo oddychać w jodze?

  • 3 listopada 2020
  • 25 lutego 2021
  • Maja Bromowska
  • 2 min read

Joga zajmuje się w dużej mierze oddechem. Każda pozycja, czyli asana, służy w pierwszej kolejności opanowaniu czasem niełatwej sztuki świadomego sterowania oddechem, który znacznie ułatwia ułożenie ciała w danej pozycji i utrzymanie jego balansu. Kiedy stajemy po raz pierwszy na macie, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że możemy zarządzać swoim oddechem i kierować nim, lub wręcz odwrotnie w niektórych sytuacjach poddać się jemu i że mamy tu pełen wybór. Oddech jako zautomatyzowana funkcja naszego organizmu często zadziewa się bezwiednie. Cykliczna ekspozycja na stres i bardzo aktywny intelektualnie tryb życia, prowadzić może do wielu problemów wynikających z niewłaściwego wzorca oddechowego jak np. zbyt długie wstrzymywanie oddechu, zbyt płytki oddech i wydech, niepełny obieg oddechu, bezdechy. To wszystko prowadzić może do chrapania, bóli głowy, niedrożnych zatok, bólu brzucha, problemów z jelitami, a nawet bólu w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym kręgosłupa. 

No to jak prawidłowo oddychać?

Niemal wszyscy wiemy jak nie oddychać, czyli wąskim torem górnożebrowym, gdzie niemal cały obieg oddechu odbywa się i ogranicza do górnej części klatki piersiowej. Zatem jaki oddech jest prawidłowy?

Oddech brzuszny 

Pierwszy oddech to relaksujący, odżywiający i dotleniający wszystkie komórki oddech brzuszny, który masuje narządy wewnętrzne i poprawia procesy trawienia. Polega na łagodnym, ale pełnym skierowaniu wdechu do brzucha, który pod wpływem niego unosi się znacząco. 

Oddech dolnożebrowy – przeponowy 

Prawidłowy oddech przeponą pomaga w stabilizacji ciała.  Zaangażowanie jej podczas oddechu pozytywnie wpływa na pracę całego kręgosłupa. Żebra wykonują tu ruchy rotacyjne podczas oddychania. Ruch oddechowy wykonywany jest w mechanizmie we wszystkich kierunkach. Brzuch tu również się unosi i opada, ale w mniejszym stopniu, dając lepsze podparcie dla narządów wewnętrznych, gdyż wnosi je do góry.

Jak ćwiczyć świadomość oddechu?

Najlepszymi ćwiczeniami oddechowymi, które proponuje joga, jest pranayama – technika opanowania oddechu, mająca na celu jego maksymalne spowolnienie i zrytmizowanie. Oddech podzielony jest na trzy fazy: puraka, rećaka oraz kumbhaka. W ośmioczłonowej klasycznej jodze indyjskiej pranayama stanowi kolejny człon po asanie.