Joga czakralna – czym jest?

  • 18 czerwca 2021
  • 23 czerwca 2021
  • Maja Bromowska
  • 3 min read

Czakra w sanskrycie to dosłownie koło, okrąg. Oznacza nam to mniej więcej okrężny obszar w ciele, otaczający główne narządy czy też szczególne miejsca, odpowiedzialne za konkretne funkcje. Opiera się na symbolice, mającej głównie na celu uświadomienie jak ważną rolę odgrywa zarówno ciało jak i funkcjonowanie poszczególnych narządów. Nie tylko dla prawidłowego ich działania, ale przede wszystkim dla naszego samopoczucia i ogólnego zdrowia psychosomatycznego.

 Czemu to służy?

Celem symboliki czakr jest przekazanie treści dotyczących połączenia cielesności, fizjologii i psychiki człowieka, które bezpośrednio są trudne do pokazania czy udowodnienia. Dlatego właśnie wykorzystanie dosyć oryginalnych i wieloznacznych symboli czakr pomaga w interpretacji i lepszym rozumieniu wielu zjawisk zachodzących w życiu psychofizycznym człowieka. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej skierować się do wnętrza, skupiając się na przeżyciach i doznaniach cielesnych w poszczególnych jego obszarach.

 

W jaki sposób można ją praktykować?

W jodze są różne asany poruszające poszczególne czakry – obszary.

Czakram pierwszy podstawy to przede wszystkim asany skoncentrowane wokół tematu ugruntowania. Dosłownie naszego kontaktu z podłożem. Aktywujemy tu głównie stopy, ale też całe nogi, kościec, kręgosłup. To uczucie stabilności, bezpieczeństwa, zakorzenienia.

Czakram drugi to dno miednicy, brzuch, dolne plecy i biodra. To pozycje głównie aktywujące, tonizujące i otwierające ten obszar.

Czakram trzeci to obszar splotu słonecznego, ważnego organu w ciele. To jeden z głównych miejsc nerwowych w ludzkim organizmie. Jest wiele pozycji skrętnych, otwierających i pobudzających ten obszar.

Czakram czwarty to obszar serca, naszych relacji ze światem, połączony jest z płucami rękami i dłoniami. Podczas jogi, szczególnie w pozycjach relaksacyjnych, wsłuchujemy się w bicie serca.

Czakram piąty to mostek, ramiona, kark, cała obręcz barkowa, szyja i gardło. Na poziomie psycho-emocjonalnym chodzi tu głównie o wzmacnianie pewności siebie i ekspresji. W jodze kładziemy dużą uwagę na pracę z tym obszarem poprzez relaksację, ponieważ jest on współcześnie wyjątkowo narażony na napięcia.

Czakram szósty to obszar twarzy, oczu, miejsca między brwiami. Tu wzmacniamy szczególnie wzrok. Ułożone są do tego specjalne ćwiczenia oczu czy joga twarzy. Ćwiczymy tu także wyostrzanie zmysłów, kreatywność i intuicję.

Czakram siódmy to głowa i obszar powyżej. Dzięki tej pracy wzrasta poziom naszej koncentracji, tworzenia i rozumienia idei, a także rozwój intelektualny. Można to rozwijać poprzez pozycje odwrócone i medytację.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji o konkretnych czakrach – zapraszam do mojej sekcji o jodze czakralnej na blogu!