Dlaczego joga nie działa?

  • 26 lutego 2021
  • 26 lutego 2021
  • Maja Bromowska
  • 2 min read

Omówmy kwestię częstotliwości robienia asan, błędów początkujących,  braku regularności, zmuszenia się, nieodpowiednich pozycji i inne aspektów. 

Żeby joga mogła zadziałać potrzebny jest celowość, intencja, odpowiedni czas, włożona energia, właściwie wykonywana praca w asanach, grawitacja.

Joga działa tylko wtedy kiedy wykonujemy ją regularnie czyli nie mniej niż 2 razy w tygodniu nieprzerwanie przez co najmniej rok. Po 2-3 miesiącach regularnej praktyki już możemy zauważyć pierwsze efekty. Jednak bardzo istotne jest zastanowienie się głębiej nad tym co chcemy poprzez praktykę osiągnąć i jak będziemy w trakcie oceniać czy zbliżamy się do tego co zakładamy. 

Czy zależy nam na ogólnej poprawie samopoczucia, czy chcemy wprowadzić bardziej zdrowy styl bycia do naszego życia i w jaki sposób dołączymy inne elementy oprócz jogi. Czy może zależy nam na opanowaniu jakiegoś uzależnienia (jedzenie, nikotyna, alkohol, lub inne używki). Warto zacząć od małych kroków wyznaczonych z tygodnia na tydzień, a później z miesiąca na miesiąc i stopniowe sprawdzanie efektów. 

Najlepiej żeby każdy efekt, który zakładamy sobie i chcemy osiągnąć był możliwy do zmierzenia, lub innej formy weryfikacji. 

Jeżeli chcemy zmiany w obszarze samopoczucia, to najlepiej określić co mi teraz dolega: mam problemy ze snem, ze zbyt dużym napięciem w ciele, w którym odczuwamy ból i dyskomfort.  Miewam migreny lub bóle zatok, często łapię infekcje. Mam problemy z utrzymaniem właściwej masy ciała i to obniża moje samopoczucie. Celem praktyki może też poprawa samopoczucia, odczuwanie przyjemności z życia. 

Osobiście oprócz wymienionych czynników, które w długim okresie praktykowania joga oddziałuje u mnie w każdym obszarze i poprawia wydolność systemu immunologicznego, trawienia, opóźniają procesy starzenia.To kolejnym ważnym elementem jest poprawa koncentracji i rozwój na poziomie umysłowym i duchowym. Szczególnie praca z czakrami w jodze pomaga na wyostrzenie zmysłów i patrzenie na otoczenia bardziej wnikliwie i z większym zrozumieniem. 

Joga praktykowana z właściwą intencją staje się osią, nowym kręgosłupem, na którym możemy budować nowe nawyki, które uważamy, że będą lepiej służyć naszemu zdrowiu i samopoczuciu.