10 sposobów na jesienną chandrę. Joga, medytacja i nie tylko

 

  1. Przeznacz 5 minut dziennie na medytację uważnego oddychania. My proponujemy orbitralny oddech w pozycji siedzącej, który jest jednocześnie medytacją. Ten sposób oddychania podnosi poziom energii w ciele i wspiera jej cyrkulację, ponieważ przepływa “po orbicie”, którą tworzą główne kanały energetyczne. Wywodzi się z taoizmu.

    • Usiądź w klęku na łydkach. Może to być też siad ze skrzyżowanymi łydkami.
    • Nabierz pogłębionego, powolnego wdechu. Droga wdechu biegnie tyłem ciała, od dna miednicy w górę wzdłuż kręgosłupa, przez punkty na wysokości pępka, splotu słonecznego, serca, szyi, głowy, przez czubek głowy i punkt pomiędzy brwiami. Stamtąd spływa już powolny, ale naturalny wydech – przez punkty na przodzie ciała na wysokości gardła, serca, splotu słonecznego, pępka. Gdy wydech spłynie przodem do dna miednicy, zaczyna się kolejny wdech tyłem ciała.
  2. Pij złote mleko na odporność. Ten ajurwedyjski napój mocno rozgrzewa, wspiera organizm podczas infekcji, działa przeciwbólowo. Pomaga też leczyć choroby skórne i układu pokarmowego, a także uspokaja, wpływając pozytywnie na nasz nastrój, a nawet odchudza. Jego głównym składnikiem jest kurkuma – silny przeciwutleniacz, który chroni organizm przed wolnymi rodnikami (zwalcza komórki nowotworowe). Jak zrobić złote mleko?
  3. W uważności spaceruj po lesie, czy to rano czy w środku dnia. Pozwoli Ci to zrobić reset umysłu i zregeneruje Twoje siły. Znajdź przynajmniej 15 min. dziennie na uważny spacer po lesie lub parku, podczas którego możesz obserwować ”tu i teraz” – subtelne doznania dla zmysłów, których źródłem są opadające i szeleszczące pod nogami liście, powiewy wiatru, zapach jesiennego lasu. Gdy myśli będą Cię odciągać od tego leśnego spaceru, łagodnie wracaj uwagą do oddechu.
  4. Praktykuj jogę rano przez 15-20 minut. My proponujemy sekwencję, która będzie służyła równoważeniu przepływu energii w całym ciele i zachowaniu ciepła. Przyda się nam ono, gdy temperatura na zewnątrz spadnie.
    • Siedząc, pomasuj twarz okrężnymi ruchami przy pomocy wnętrzy dłoni, a nie samych palców.
    • Pozwól głowie opaść do przodu pod wpływem grawitacji (nie dociskaj, nie rozciągaj na siłę) – możesz poczuć, jak delikatnie rozciąga się tył szyi i kręgosłup szyjny.
    • Delikatnie przetocz kilka razy głowę przodem od lewego ramienia do ramienia, i z powrotem.
    • Z pozycji siedzącej przejdź do klęku przodem. Wykonaj kilka razy na zmianę kocie i krowie grzbiety.
    • Przejdź do psa z głową w dół, następnie do psa z głową w górę. Wykonaj tą zmianę kilka razy, po czym, będąc w psie z głową w dół,  podnieś do góry prawą nogę, odstaw ją, a następnie podnieś i odstaw drugą nogę.
    • Chaturanga dandasana, czyli pozycja kija.
    • Pies z głową w górę i pies z głową w dół – kilka zmian. Będąc w psie z głową w dół, znów podnieś do góry prawą nogę, odstaw ją, a następnie podnieś i odstaw drugą nogę.
    • Podejdź lub przeskocz obiema nogami do rąk. Stoisz teraz w uttanasanie – skłonie do przodu, a Twój brzuch opiera się swobodnie na udach. Plecy rozluźniają się, głowa jest swobodnie puszczona w dół.
    • Używając siły nóg, przejdź do utkatasany, czyli pozycji krzesła. Twoje kolana znajdują się równolegle do siebie i “starają się” nie wyprzedzać stóp, kręgosłup jest długi i wyciągnięty, a ręce i głowa znajdują się na jego przedłużeniu.
    • Przejdź do malasany, czyli pozycji girlandy. Przejście z pozycji krzesła do malasany wykonaj kilka razy.
    • Otwórz klatkę piersiową: stojąc w tadasanie, ugnij kolana, po to, aby wysunąć miednicę, biodra, brzuch do przodu. Podnieś ramiona po obu stronach tułowia, ale tak, aby były nieco poniżej poziomu barków (lub niżej ale z wyraźnym odstępem między ramionami a tułowiem). Odchyl je, jak i głowę do tyłu. Poczuj przyjemne otwieranie się przodu tułowia. Możesz też poczuć drżenie w ciele – tak uwalniają się napięcia.
    • Prasarita-padottanasana, czyli skłon w szerokim rozkroku, wykonywany z tadasany.
    • Balasana na zakończenie sekwencji.
  5. Jesienią pij kawę z przyprawami korzennymi. Zadbaj o to, aby była ona parzona na gorąco zgodnie z zasadami diety Pięciu Przemian.
  6. Jedz regularne nie za duże posiłki co 2,5 godziny, aby utrzymać poziom glukozy na stałym poziomie. Uwaga: jesienią zalecana częstotliwość jedzenia posiłków jest większa niż latem, kiedy wystarczy spożyć 1 posiłek na 4 godziny.
  7. Zażywaj krótkich bardzo ciepłych kąpieli z olejkami eterycznymi, aby zregenerować siły. Wypróbowany miks olejków do takiej kąpieli to: goździk, grejfrut, pomarańcza, palmarosa, kilka kropel mentolowych (np. marki Calaya).
  8. Praktyka otulania. To cykl 5-15 oddechów, podczas których siedzisz i wizualizujesz otulanie – np. jesiennymi liśćmi czy innymi przyjemnymi jakościami, których potrzebujesz w tym momencie.
  9. Dobra książka. Na zmienność pór roku i życia w ogóle polecamy Pemę Chödrön i jej “Żyj pięknie”.
  10. Kąpiel w sztucznym słońcu, czyli solarium. Serio! Gdy dzień będzie się skracał, nawet 10 min. naświetlania może bardzo dobrze wpłynąć na nasz nastrój i poziom energii. To sprawdzone:).