Gardło – Vishuddha

 

Czakra ta odnosi się do wibracji, rezonowania, wyrażania siebie poprzez głos i inne, nieskrępowane formy ekspresji. Sprzyja otwartej postawie do wyrażania swojej opinii, wsłuchiwania się w swój wewnętrzny głos. Czakra ta jest połączona z czakrą drugą i również odnosi się do kreatywności, choć w wyższych formach.

 

OBSZARY W CIELE:

gardło, mięśnie twarzy zewnetrzne I wewnetrzne, tarczyca, przytarczyca, płuca, oskrzela.

 

KOLOR:

niebieski

ELEMENT:

dźwięk

CECHY ZBALANSOWANIA CZAKRY GARDŁA:

nieskrępowana obecność, jasność i łatwość w wyrażaniu się, uważne słuchanie, dobre wyczucie rytmu i taktu, życiowa kreatywność (także ta nie nakierowana na osiągnięcie zamierzonego celu).

EMOCJE I UCZUCIA ZWIĄZANE ZE ZBYTNIM POBUDZENIEM:

trudne do zapanowania mówienie tzw. słowotok, zagadywanie jako forma ucieczki i obrony, osądzanie innych, silny i dominujący głos, słabe wsłuchiwanie się w siebie i w innych, zagłuszanie swoich potrzeb i bliskich.

EMOCJE I UCZUCIA ZWIĄZANE Z NIEDOBOREM:

strach przed mówieniem, nieśmiały głos, lęk przed wystąpieniami, stłumiona kreatywność poprzez krytykę siebie, trudność w wyrażaniu swoich uczuć za pomocą słów, introwertyczność, nieśmiałość, brak wyczucia rytmu (głuchość na różne tonacje), jąkanie się.

POZYCJE JOGICZNE:

joga twarzy, modulowanie głosu, używanie głosu podczas wykonywania pozycji, otwieranie barków, wydłużanie szyi, stanie na przedramionach, śpiewanie.

 

Patrz na siebie od nowa.

- Kolory Jogi