Wpływ jogi spiralnej na układ nerwowy

System Dynamicznej Jogi Spiralnej pozwala nam ćwiczyć równowagę autonomicznego układu nerwowego. Służy temu rozciąganie i oddychanie, które aktywują układ współczulny i uspokajają układ przywspółczulny – dwie części autonomicznego układu nerwowego. Pobudzając system nerwowy i kojąc go, osiągamy równowagę sił yin i yang.

Twórczynią systemu Dynamicznej Jogi Spiralnej jest Beta Lisboa. Dzieli się nim ze światem razem z partnerem, Simonem Calderem. Jeśli chcecie posłuchać, co mówi Beta o jodze spiralnej i zobaczyć, jak ją praktykuje, koniecznie obejrzyjcie video, które zamieściłyśmy poniżej.

Jogę spiralną cechuje duża różnorodność form ruchów. Oferuje ona rozciąganie, zginanie, ruchy podnoszenia i opuszczania kończyn, rotacje i ruchy koliste. Każda forma ruchu tworzy inny wzorzec powięziowy.

Czym są wzorce powięziowe? Wzorce powięziowe są budowane poprzez wzmacnianie określonych ruchów wykonywanych przez ciało. Ograniczenie pojawia się wtedy, gdy wzmacniając dany wzorzec coraz bardziej, narażamy swoje ciało na kontuzję. Dochodzi do niej dokładnie wtedy, gdy wychodzimy z tej, wykonywanej zbyt intensywnie, formy ruchu, która miała przecież wzmocnić wzorzec. Ruchy spiralne aktywują w tym samym czasie wszystkie formy ruchu, o których wspomniałyśmy wyżej. Pozwala to ciału na szeroki zakres różnorodnych ruchów w obrębie stawów. Tworzące się wtedy wzorce powięziowe dotykają wszystkich tkanek, mięśni, organów i głębokich powięzi.

Wykonywanie dynamicznego układu jogi spiralnej przy świadomym użyciu oddechu przywraca nam naszą wrodzoną grację, odmraża poszczególne partie ciała, ramiona, barki, klatkę piersiową, otwiera nasze serca na siebie i innych oraz zwiększa stabilność.

Wśród odmian jogi coraz większą popularnością cieszy się dynamiczna joga spiralna. Ten rodzaj znacząco różni się od popularnych form tej dyscypliny. Łączy w sobie zarówno elementy tradycyjnej jogi, jak i taniec oraz gyrokinezę, czyli kontrolę grawitacji w określonym zakresie. Pozwala nie tylko podnieść sprawność organizmu, ale także wyeliminować szereg dolegliwości, które trapią go na co dzień. Jeżeli interesują Cię takie zajęcia, joga spiralna na terenie Szczecina czy Warszawy jest dzisiaj jedną z opcji, które możesz wybrać, by móc uprawiać tę dyscyplinę pod nadzorem doświadczonych specjalistów.

Joga w filozofii chińskiej

Uprawianie dynamicznej jogi spiralnej daje możliwość ćwiczenia równowagi całego układu nerwowego poprzez aktywowanie układu współczulnego przy jednoczesnym wyciszeniu układu przywspółczulnego. W filozofii bazującej na tej, która wywodzi się z antycznego wschodu jest to powiązane z wiarą w istnienie sił yin i yang – zdaniem chińskich filozofów kluczowe znaczenie ma równowaga tych sił.

W świecie jogi nazwisko Bety Lisboa stało się niezwykle popularne. Kobieta przekonuje, że wszystkie głęboko drzemiące w organizmie napięcia w obrębie stawów i mięśni uniemożliwiają korzystanie z życia w pełni, a dzięki jodze spiralnej można trwale wyeliminować je z ciała. Do stworzenia tego dynamicznego systemu jogi zainspirował ją typowy dla tradycyjnych form jogi rygor i pewnego rodzaju schematyczność – poszukiwała ona bardziej płynnych sposobów aktywności. Poprzez tzw. taniec wody i taniec spontaniczny Beta trafiła na nauczyciela jogi, który praktykował metodę zbliżoną do spiralnej. Ćwiczenia z gatunku spiralnej jogi zyskują coraz większą popularność wśród ludzi na całym świecie – teraz dostępna jest także joga spiralna na terenie Warszawy!

Joga dla kobiet i nie tylko

Jogę spiralną spośród innych rodzajów wyróżnia duża różnorodność form ruchów. Znajdziesz tutaj zarówno rozciąganie, rotacje, zginanie, ruchy koliste oraz podnoszenie i opuszczanie kończyn. Poszczególne formy ruchu stanowią inne wzorce powięziowe, które budowane są dzięki wzmacnianiu określonych ruchów wykonywanych przez konkretne partie ciała. Wtedy powstają nowe wzorce powięziowe, które obejmują wszystkie organy, mięśnie i tkanki. Twórczyni jogi spiralnej kładzie tutaj także nacisk zwłaszcza na tkankę łączną i elementy kobiecości. Jeżeli interesuje Cię joga spiralna na terenie Warszawy i Szczecina znajdziesz różnorodne i ciekawe zajęcia dopasowane do swoich potrzeb i możliwości fizycznych.

Warsztaty jogi spiralnej na terenie Warszawy i Szczecina

Dzięki ćwiczeniom dynamicznych układów spiralnej jogi nie tylko ćwiczy się ciało, ale także wyzwalają się emocje, które pomagają poprawić elastyczność ciała. Jednocześnie ta forma jogi pełna jest układów bardzo wymagających pod względem fizycznym. Poprzez podejście do kręgosłupa jako do centralnego punktu ciała opiera się na naturalnych ruchach ciała. Choć do niedawna były nam obce, zajęcia z jogi spiralnej na terenie Szczecina i Warszawy są teraz dostępne także dla Ciebie!