Osoby starsze w jodze

  • 25 października 2021
  • 25 października 2021
  • Maja Bromowska
  • 2 min read

Istnieją pewne przekonania i stereotypy, które blokują ludzi starszych przed aktywnością, szczególnie w Polsce. To jest bezpośredni powód, który przyczyniania się do pogarszania się stanu fizycznego, a także mentalnego. 

Inaczej patrzymy gdy osoba starsza przychodzi do klubu, biega, ćwiczy fitness, chodzi na randki, bawi się w parku rozrywki, prawda?

Automatycznie wiele starszych osób w Polsce wychodzi poza nawias społeczeństwa – nie chcą iść tam gdzie reszta społeczeństwa, a to oznacza, że stają się coraz mniej aktywni fizycznie. To bardzo duża marginalizacja życia, tylko przez fakt, że oni czują się dziwnie wśród osób młodszych, bo nie są wśród osób w swoim wieku oraz przez to, że te młodsze osoby patrzą na nich… inaczej.

To tworzy rozłam i podział na młodych, starszych i starych 

Procesy starzenia automatycznie przyśpieszają zamiast spowalniać kiedy przestajemy być aktywni fizycznie i mentalnie. Osoby starsze coraz szybciej stają się słabsze, fizycznie i odpornościowo, a także po prostu, smutne. Bo ich życie nie jest takie jak innych w tym samym czasie. Ba! Nawet nie jest takie jakie oni mieli kiedyś. A przecież wciąż można je  mieć w każdym wieku. 

Codziennie i wzajemnie, w swoich społecznościach, niezależnie od wieku, możemy mobilizować się do pracy ze sobą, do ćwiczeń, do aktywacji umysłowej, abyśmy mogli rozwijać się w każdym wieku i utrzymywać sprawność. 

Starszym osobom przychodzi to trudniej, bo wycofują się z życia społecznego. odcinajaą się od swojego ciała, gdyż nie podoba im się ono i nie są w stanie zaakceptować zmian, które powoduje wiek. Trudniej pokonać im przekonania na temat wieku, oraz przezwyciężyć lęk. Dlatego trzeba rozpocząć powoli, niezależnie od tego co chcemy robić, ważna jest praca z oddechem – to ona kontaktem nas z  ciałem i wprowadza wewnętrzną harmonię. 

 W tej kwestii bardzo mocno pomaga joga. Jest łatwa do rozpoczęcia i można uprawiać asany w domowym zaciszu. Wzmacnia mięśnie, pomaga psychicznie, wychodzi z pozycji leżąco-siedzących do pozycji gdzie wszystkie mięśnie i całe ciało się mobilizuje do pracy. 

Zapraszam na najbliższe zajęcia z jogi dla osób starszych. Szczegóły będą tutaj